Máme po prvním kole prezidentských voleb, které dopadlo jinak než se tu půl roku očekávalo. Do druhého kola postupují dva mimořádně silní kandidáti. Jejich prohlášení a názorů jsme viděli spoustu. Na internetu jsou dostupné dva dokumenty, kde nám jak Miloš Zeman, tak Karel Schwarzenberg nastavují svou lidskou tvář. Udělejte si tak dvě hodinky čas a mrkněte se na ně.
První, celkem známý je k dispozici zde a jmenuje se výmluvně Miloš Zeman - nekrolog politka a oslava Vysočiny. Autorem je Robert Sedláček. Vidíme v něm spokojeného důchodce, který si užívá léto na Vysočině, pokuřuje fajfku, čte si knížky a hýří citáty klasiků.
Druhý dokument, jehož autorem je Břetislav Rychlík (skautským jménem Rychlonožka) má trošku děsivý název Zle, matičko, zle, Schwarzenberci zde!, ale přibližuje život současného ministra zahraničí a jeho rodiny (zejména otce, velikého vlastence) skutečně zblízka.
Seznámili jste se s kandidáty? Ano? Tak si opět udělejte hodinku čas a podívejte se na třetí dokument (alternativní link zde) natočený podle knihy Erika Taberyho Vládneme, nerušit. Přenese vás do doby Opoziční smlouvy - tedy let 1998-2002, kdy si současný prezident a jeho kýžený nástupce rozdělili moc ve státě a dopustili bujení korupce a klientelismu se kterým se potýkáme dodnes. První vlnou odporu proti praktikám opoziční smlouvy byla Dřevíčská výzva, pojmenovaná po zámečku Dřevíč, kde žije Karel Schwarzenberg. K zámečku obrací slova i Miloš Zeman, který vzkazuje Karlu Schwarzenbergovi (a potažmo všem občanům), že politika se dělá v podhradí a v podzámčí - dalo by se říci v šedé zóně, pryč od zraků zvědavců.
Pokud tedy někdo odmítá Karla Schwarzenberga jako prezidenta s tím, že představuje současnou asociální vládu, schvaluje tím někoho za jehož vlády bylo cílem politiků napakovat si kapsy, jehož ministři by uvítali vraždy novinářů a jehož spojenci pohrdali voliči a ještě se jim smáli do očí.
Volím Karla.
P.S.: Důvodů proč volit Karla je mnohem víc - například to, že Zeman mi v poslední době až příliš připomíná Klementa Gottwalda nebo to, že zámek v Lánech - letní sídlo prezidentů patřil řadu let Fürstenberkům - rodu z nějž pocházela matka Karla Schwarzenberga.
Obávám se, že jsi se dopustil argumentačnímu kiksu v závěru článku. (Tvůj článek očividně není humorný, tak to asi nebude žádnej fór.)
OdpovědětVymazatPíšeš, že odmítnutí KS z důvodů asociální vlády je schválením negativního stylu vládnutí MZ. To přece z toho vůbec neplyne.
Vypadá jako logický klam "Falešné dilema" (Kdo nefandí Spartě, fandí Slavii.), ale mate mě tam to vyzdvihnutí zdůvodnění asociální vlády. Co lidi, co mají k odmítnutí KS jiné důvody? Ty automaticky neschvalují styl vládnutí MZ?:)
Přijde mi, že jsi si v rámci toho argumentu, byť chybného, zbytečně zúžil pole:)
PS: Proč, když je mnohem víc důvodů k volbě Karla, zmiňuješ dva zcela irelevantní?:)
Mám pocit, že nejčastější důvod proti knížeti je fakt, že je ministrem nepopulární vlády. Pak následuje věk, nesrozumitelná řeč a spousta jiných víceméně estetických důvodů.
OdpovědětVymazatNavíc ve druhém kole jsou dvě možnosti volby (pomineme-li nevolit a vhodit neplatný lístek) a tím, že zvolím jednu, odmítnu druhou.
A poslední dva důvody jsou jen okrajové a malým písmem - a jsou to opět takové estatické důvody.