pondělí 14. ledna 2013

Předvolební dokumentární okénko

Máme po prvním kole prezidentských voleb, které dopadlo jinak než se tu půl roku očekávalo. Do druhého kola postupují dva mimořádně silní kandidáti. Jejich prohlášení a názorů jsme viděli spoustu. Na internetu jsou dostupné dva dokumenty, kde nám jak Miloš Zeman, tak Karel Schwarzenberg nastavují svou lidskou tvář. Udělejte si tak dvě hodinky čas a mrkněte se na ně.

První, celkem známý je k dispozici zde a jmenuje se výmluvně Miloš Zeman - nekrolog politka a oslava Vysočiny. Autorem je Robert Sedláček. Vidíme v něm spokojeného důchodce, který si užívá léto na Vysočině, pokuřuje fajfku, čte si knížky a hýří citáty klasiků.



Druhý dokument, jehož autorem je Břetislav Rychlík (skautským jménem Rychlonožka) má trošku děsivý název Zle, matičko, zle, Schwarzenberci zde!, ale přibližuje život současného ministra zahraničí a jeho rodiny (zejména otce, velikého vlastence) skutečně zblízka.



Seznámili jste se s kandidáty? Ano? Tak si opět udělejte hodinku čas a podívejte se na třetí dokument  (alternativní link zde) natočený podle knihy Erika Taberyho Vládneme, nerušit. Přenese vás do doby Opoziční smlouvy - tedy let 1998-2002, kdy si současný prezident a jeho kýžený nástupce rozdělili moc ve státě a dopustili bujení korupce a klientelismu se kterým se potýkáme dodnes. První vlnou odporu proti praktikám opoziční smlouvy byla Dřevíčská výzva, pojmenovaná po zámečku Dřevíč, kde žije Karel Schwarzenberg. K zámečku obrací slova i Miloš Zeman, který vzkazuje Karlu Schwarzenbergovi (a potažmo všem občanům), že politika se dělá v podhradí a v podzámčí - dalo by se říci v šedé zóně, pryč od zraků zvědavců.

Pokud tedy někdo odmítá Karla Schwarzenberga jako prezidenta s tím, že představuje současnou  asociální vládu, schvaluje tím někoho za jehož vlády bylo cílem politiků napakovat si kapsy, jehož ministři by uvítali vraždy novinářů a jehož spojenci pohrdali voliči a ještě se jim smáli do očí.

Volím Karla.

P.S.: Důvodů proč volit Karla je mnohem víc  - například to, že Zeman mi v poslední době až příliš připomíná Klementa Gottwalda nebo to, že zámek v Lánech - letní sídlo prezidentů patřil řadu let Fürstenberkům  - rodu z nějž pocházela matka Karla Schwarzenberga.

2 komentáře:

  1. Obávám se, že jsi se dopustil argumentačnímu kiksu v závěru článku. (Tvůj článek očividně není humorný, tak to asi nebude žádnej fór.)

    Píšeš, že odmítnutí KS z důvodů asociální vlády je schválením negativního stylu vládnutí MZ. To přece z toho vůbec neplyne.

    Vypadá jako logický klam "Falešné dilema" (Kdo nefandí Spartě, fandí Slavii.), ale mate mě tam to vyzdvihnutí zdůvodnění asociální vlády. Co lidi, co mají k odmítnutí KS jiné důvody? Ty automaticky neschvalují styl vládnutí MZ?:)

    Přijde mi, že jsi si v rámci toho argumentu, byť chybného, zbytečně zúžil pole:)

    PS: Proč, když je mnohem víc důvodů k volbě Karla, zmiňuješ dva zcela irelevantní?:)

    OdpovědětVymazat
  2. Mám pocit, že nejčastější důvod proti knížeti je fakt, že je ministrem nepopulární vlády. Pak následuje věk, nesrozumitelná řeč a spousta jiných víceméně estetických důvodů.
    Navíc ve druhém kole jsou dvě možnosti volby (pomineme-li nevolit a vhodit neplatný lístek) a tím, že zvolím jednu, odmítnu druhou.
    A poslední dva důvody jsou jen okrajové a malým písmem - a jsou to opět takové estatické důvody.

    OdpovědětVymazat